fbpx

logotypy: Krajowy Plan Odbudowy, Rzeczpospolita Polska, Sfinansowane przez Unię Europoejską NextGenerationEU

Pierwiastki Dramatyczne Materii Curie
interaktywna wystawa performatywna

To projekt edukacyjny, wystawa interaktywna, która zainspirowana została spektaklem „Curie – trzy kolory”.

Widz, uczestnik zostanie zaproszony do obejrzenia wystawy, podzielonej na trzy kolory i trzy etapy: od rozpoczęcia życiowej podróży wielkiej naukowczyni, przez część biografii dotyczącej działalności naukowej, aż do jej śmierci.

Uczestnicy wystawy będą brali czynny udział w wydarzeniach. Towarzysząc Marii przekonają się, że jej życie, to czas naznaczony nieustającą walką, pasją, siłą determinacji, a także wielkimi osiągnięciami oraz przełomami.

Wystawa tworzy namacalną przestrzeń życia bohaterki, wypełnioną przedmiotami kojarzącymi się z aktywnym laboratorium. Głos Marii jest przewodnikiem, wprowadzającym widzów w przestrzeń informacyjną, zaaranżowaną w taki sposób, by stworzyć atmosferę eksperymentu.

Każdy uczestnik będzie mógł rozgościć się na poduchach, pufach, wypełnionych różnymi substancjami, w otoczeniu materii o przeróżnych teksturach. Będzie mógł poczuć, zobaczyć, dotknąć tego świata, a także zadać pytanie. Za sprawą głosu, dźwięków, muzyki i obrazów chcemy sprawić, by uczestnicy poczuli, że znaleźli się w środku opowiadanej historii, by wzbudzić wrażliwość i uruchomić uczucia.

Zostaną zaproszeni do poszukiwań, odkrywania tajemnic, odgadywania zagadek. Wspólnie, w improwizowany sposób, będą odtwarzać wybrane sytuacje z życia bohaterki, wczuwając się nie tylko w jej osobistą historię, ale także biorąc pod uwagę okoliczności czasów, w których żyła, presji społecznej i kulturowej.

reżyseria: Maciej Cierzniak

aranżacja wizualna i kostiumy: Anna Drobczyk

prowadzi i animuje: Ewa Grysko

inspicjent, opracowanie AI oraz zdjęcia: Artur Wacławek

grafika: Julia Zalejska

 

premiera: 20 grudnia 2024 roku

Mała Scena Teatru Rozrywki

czas trwania: 90 minut

Przedsięwzięcie objęte wsparciem bezzwrotnym w formie grantu w ramach konkursu: Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

Koszt przedsięwzięcia: 78 647,20 zł zł i wartość dofinansowania z UE: 54 545,76 zł.